top of page

למה אין דבר כזה "תמונה לא ערוכה"?

לקוח רנדומלי: "אנחנו לא צריכים עריכה, פשוט תני לנו את התמונות jpeg שצלמת ישר מהצלמה"

אני:

facepalm emoji
כל התמונות בעולם ערוכות! כולן! כולל אלה שצולמו על פילם.


לפני העידן הגידיטלי, כשצלמים צלמו תמונות פילם, העריכה הייתה מתבצעת בחדר חושך. אפשר היה לבהיר את כל התמונה או להכהות ע"י זה שמשאירים את התמונה יותר זמן או פחות בתוך תמיסה מסויימת. היה גם אפשר להבהיר ולהכהות איזור מסויימים על ידי הסתרה וגלוי של חלקים בתמונה לאור.

למי שרוצה לראות איך זה נעשה:

הדגמה על איך עושים הבהרה של תמונה בזמן פיתוח - ממליצה לראות!


בחזרה לעולם המהיר והטכנולוגי שלנו.

שלושה סוגי קבצים יש לנו בתהליך הצילום:

קובץ RAW - זה קובץ שמכיל את כל המידע שהסנסור שנמצא במצלמה קלט, כל פיקסל ופיקסל. זה פורמט בעל הטווח הדינאמי הגדול ביותר, כלומר בעל הכי הרבה צבעים וגוונים.

קובץ jpeg מהמצלמה - משמעותית קטן יותר, בפורמט הטוב והמוכר של jpeg שנפתח בכל תוכנת תמונות.

קובץ jpeg סופי שאתם, לקוחותי היקרים, מקבלים - קובץ שבמקור היה קובץ RAW ואני הוספתי לו עריכה וארזתי לתוך קובץ קליל ונוח לשימוש.


נשמע שאם אני רוצה קובץ לא ערוך, קובץ RAW הוא הכי מתאים. ובכן כן ולא.

מצד אחד זה הקובץ שמכיל הכי הרבה מידע, והכי קרוב לאיך שהתמונה צולמה. אבל ביחד עם זה יש לו חסרונות רבים - הוא קובץ גדול מאד ונפתח לרוב רק בתוכנות עריכה של תמונות. ובנוסף בגלל שהטווח צבעים שלו הכי רחב הוא תמיד יראה פחות קונטרסטי.


אז למה שאני לא אתן ללקוח קובץ jpeg שנוצר במצלמה?

כי גם זה קובץ ערוך, אבל הוא ערוך לפי שיקול דעתה של המצלמה (או ליתר דיוק, היצרן של המצלמה). המצלמה לקחה את הקובץ המקורי, קובץ RAW וערכה אותו לפי שיקול דעתה!

למה זה כל כך נורא? אתם שואלים.

evil mixer

אשאל אתכם בחזרה - האם הייתם רוצים שהמיקסר שלכם בבית יחליט כמה סוכר להוסיף לבצק?

ויותר גרוע - האם הייתם קונים מקונדיטור שפשוט נותן לתנור להחליט כמה זמן צריך לאפות את הסופלה?!

נראה לי שהבנתם. למה שאתן לכם תוצר שנבנה בחלקו ע"י פרמטרים סטנדרטיים שהמצלמה שהחליטה עליהם, כמו כמה קונטרסט צריך להיות, ועד כמה הצבעים צריכים להיות חמים או קרים?

ויותר מזה, מבחינת המצלמה כל תמונה עומדת בפני עצמה, ולכן התמונות לא ניראות אחידות ולא מתגבשות לכדי סיפור יחיד.


פה נכנס לתמונה (pun intended) קובץ ה- RAW שנוצר במצלמה, שהוא כמו בלילת הבצק הראשונית, אליה מוסיפים סוכר ותבלינים נוספים. בהינתן קובץ ראשוני מוצלח אני יכולה לכוונן את התמונה להתאים למותג שלכם, לאסטטיקה שמתאימה לרוח הצילומים או לפרויקט הספציפי שאנחנו עושים. אני אשנה את הבהירות, הצבעים, הקונטרסט ועוד פרמטרים רבים אחרים כדי להגיע לתמונה שתשקף בצורה המדוייקת ביותר את הסגנון הייחודי והמסר שאחנו רוצים להעביר בתמונות.

images from different file types

אז פעם הבאה שאתם או מישהו לידכם אומר שעריכה זה סוג של רמאות, תדעו שכל תמונה שאתם רואים ערוכה, השאלה רק מי החליט על העריכה - יצרן המצלמה, מי שצילם את התמונה, מי ערך אותה (גם כשמדובר בפילטר), או במקרה של פילם - מי שפיתח את התמונה. התנאים והפרמטרים בהם צולמה התמונה הם רק הבצק הראשוני, שממנו נעצב את העוגה המושלמת לטעמינו, התמונה הנכונה ביותר עבור הפרויקט שלנו.


עריכה לוקחת זמן, והיא הכרחית בכל סשן צילומים, עכשיו אתם יודעים למה.留言


bottom of page